Naše společná přítomnost 2015

Pátý ročník konference Naše společná přítomnost, tentokrát s podtitulem Různé kultury, jedna příroda se konal ve dnech 23. a 24. března 2015 na Univerzitě Hradec Králové. Spoluorganizátory byly opět Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity a Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

V prvním konferenčním dni vystoupilo 8 českých řečníků, v druhém pak norský sociální antropolog Thomas H. Eriksen a český sociolog a filosof Václav Bělohradský. Program konference včetně abstraktů naleznete zde, konferenční plakát zde. Součástí konference byl i Transkulturní večírek s přednáškou Thomase H. Eriksena a hudebními vystoupeními Mili Janatkové a Jany Vébrové.

Tiskovou zprávu z pera Zdenky Sokolíčkové najdete spolu s fotografiemi zde, shrnutí konference od stejné autorky je dostupné také na portálu Ekolist. Novinkou je videokanál s přednáškami na Youtube.

Stejně jako v přechozích ročnících, i letos jsou k dispozici prezentace přednášejících:

Zdenka Sokolíčková: Žijeme na jedné planetě…?

Přemysl Mácha: Ani příroda ani kultura (antropologické inspirace)

Jan Prouza: „Sekyra zapomíná, strom si pamatuje“: environmentální hrozby v západní Africe

Andrea Preissová Krejčí, Jana Mačálová: Dvojí tvář Ukrajiny: Černobylská katastrofa a okouzlený svět ukrajinského Polesí a Zakarpatí

Jana  Karlová: Díky a navzdory Atlantiku

 

Vybrané přepracované příspěvky vyšly ve formě standardních recenzovaných článků v časopise The Journal of Culture 4 (2). Obsah k nahlédnutí zde. Přečíst si můžete článek Thomase H. Eriksena Role antropologie v přehřívajícím se světě a zamyšlení Václava Bělohradského Antinomie našeho věku.

 

Autorem fotografií je Jakub Žárský.

Comments are closed.